Euroškola opět na Hradě

17.12. 2016

Přestože je teprve 13. prosince, ve vzduchu už je cítit kouzlo Vánoc. Jak je to možné? Nacházíme se – již pošesté – na odborné praxi na Pražském hradě, kde právě dnes probíhá vánoční večírek. Netradičně se tato akce koná už dopoledne vzhledem k zahraniční cestě pana prezidenta. Jaká je naše role? Společně s kamarády ze strakonické Euroškoly obsluhujeme zaměstnance Pražského hradu, pro které je předvánoční setkání určeno.

Přípravy jsou v plném proudu, na stolech přibývá jídlo a pití, místností zní koledy a celý prostor Hradu je prosycen vánoční atmosférou. Krátce po jedenácté hodině přicházejí veselí a natěšení hosté do Rudolfovy galerie, aby si vyslechli vánoční projevy ředitele Správy Pražského hradu, kancléře prezidenta a poté i samotného pana prezidenta. V jejich proslovech nechybí poděkování všem zaměstnancům a stručná bilance uplynulého roku. Jen pár minut po hlasitém potlesku je „večírek“ v plném proudu. Hosté se chopí sklenek – nejvíc jde na dračku vlašský ryzlink – popíjí, povídají si. A my, studenti, doléváme víno, doplňujeme pokrmy, proplétáme se mezi hosty a sklízíme použitý inventář. Atmosféra je poklidná a radostná, nikdo nikam nespěchá, každý si najde čas popřát svým spolupracovníkům šťastné svátky. Vánoční náladu podtrhuje Hudba Hradní stráže a Policie ČR, hrající vánoční koledy, dále neodolatelný štrúdl, voňavé smrčky a krásné vánoční hvězdy. Hosté mají možnost si kromě toho dopřát štědrovečerní klasiku – smažené řízky s bramborovým salátem, po těch se jen zapráší, houbového kubu, do toho se hostům moc nechce, rybí polévku, cukroví, vánočku a další dobroty. Jediné, co schází, je sněhová nadílka za oknem. Pro všechny pracovníky Pražského hradu byla tato akce jistě sladkou a milou tečkou na konec roku a pro nás, studenty, další nová cenná zkušenost. Na Hrad se však brzy vrátíme, v lednu jsme pozváni na velkolepý ples.

Euroškola opět na Hradě