Moji vítězové :)

3.3. 2017

Soutěže v cizích jazycích by měly v žácích probouzet touhu prodat to, co umí, poměřit si síly se svými vrstevníky. Ne vždy je tomu tak. Včera se Daniel Luka Henninger a Míša Martinová zúčastnili krajského kola soutěže v němčině. Prošli oběma částmi soutěže – poslechem s porozuměním i ústní zkouškou. Krátce před vyhlášením výsledků jim porota sdělila, že:

Jejich němčina je excelentní.  Tak dobří by být neměli?!?

Hoch (Daniel) měl poslechový text bez jediné chyby. To bylo pro porotu podezřelé?!?

Po vylosování tématu, Dan měl téma UPRCHLÍCI, Míša UČITELÉ. Oběma bylo vytčeno, že si na „potítku“ neudělali dostatečné množství poznámek. Porota si vydedukovala, že příliš sázeli na svou dobrou němčinu.

Při ústní zkoušce nešli žáci příliš do hloubky, zůstalo to: „ takové ploché“. – Téma „UPRCHLÍCI“ asi Dan nezpracoval na úrovni renomovaného politologa. Možná jeho odpovědi nekonvenovaly s pohledem zralých dam v porotě.

Problém byl i v tom, že oba mají po jednom z rodičů, se kterým však nevyrůstali, německé kořeny.  Propozice NIDV však říká: „kategorie III. B – je určena žákům 1. až 3. ročníků všech typů středních škol, kteří měli či mají trvalou možnost souvisle komunikovat v daném jazyce mimo samotnou jazykovou výuku – viz body 4 a, b na str. 1; probíhá ve školním, krajském a ústředním kole.“

Tak nějak se v té malé místnosti, kde byly snášeny tyto podivné argumenty, rozprostírala aura české malosti. Pokud má soutěž za cíl rozvíjet zájem žáků o studium němčiny, posilovat jejich motivaci ke studiu, zvýšit úroveň komunikativního ovládání cizího jazyka, tak to se včera opravdu nepovedlo a pro mne čtveřice dam z Větrníku zůstane, odpusťte mi tu jízlivost, hrobařkami žákovských ideálů o spravedlnosti, která včera dostala na frak.

Petra Kašparová