Mrazivé zážitky z Terezína

2.6. 2017

„Ženy hoří lépe než muži.“

„Gavrilo Princip je dodnes srbským národním hrdinou.“

„Židovská cela na rozloze 25 čtverečních metrů pojala 70 lidí vestoje.“

„Značnou část podzemních chodeb, které kdysi spojovaly celou Malou pevnost, nacisté nechali zavalit a zaslepit.“

Toto a mnoho dalších informací se žáci tříd P2B, P1B a H2 dozvěděli na exkurzi, ze které mrazí i v takovém letním dni, jaký jsme v Terezíně včera prožili.

Nejdřív jsme navštívili Malou pevnost, prohlédli si cely pro skupiny i jednotlivce a na místě, kde tři mladíci provedli jediný úspěšný útěk z věznice, jsme si poslechli jejich příběh. Průvodce hovořil zasvěceně a bez přehnaného patosu o dobových souvislostech, ale i detailech a maličkostech, a zcela přirozeně nás vtáhnul svým vypravováním do doby vzniku pevností v 18. století, ale především do období druhé světové války. Silným zážitkem byl průchod půlkilometrovou podzemní chodbou, na jejímž konci jsme vystoupili přímo proti popravčí zdi s „výhledem“ na šibenici.

Na řadě pak bylo Muzeum ghetta, kde po prohlídce expozice následoval krátký film zobrazující Terezín skoro jako lázně pro vybrané hosty, kde si děti hrají na hřišti a pánové se baví fotbalovým zápasem. Tento idylický obrázek byl ale do reality uveden kontrastem s kresbami, které vytvořili židovští umělci při pobytu v ghettu a které se dochovaly i po válce, a komentářem uvádějícím vše na pravou míru. Prohlídku Památníku Terezín jsme zakončili procházkou se zastávkami u železniční vlečky, která spojovala ghetto s koncentračními tábory na východě, a nakonec příznačně u krematoria.

Výběr ze žákovských postřehů po exkurzi:

„Dozvěděli jsme se spoustu nových informací a jsem rád, že jsem vše mohl vidět na vlastní oči. Je to určitě lepší než z učebnic.“

„Hlavní velká cela vydávala takovou zvláštní energii…“

„Uvědomila jsem si, že mám prakticky všechno – zdraví, rodinu, přátele. Lidé zde tyto důležité hodnoty pomalu ztráceli, až nakonec neměli vůbec nic.“

Vojtěch Holub