ÚČAST V SOUTĚŽÍCH

Naši studenti se často účastní různých soutěží, od mezitřídních po mezinárodní.

 

Futsálek

Tak je to tady znovu. Po dvou letech se opět vracíme na trůn českolipského středoškolského futsalu. A pak že to nejde! Navíc je velice pozitivní, že krom tradičních opor (David Chládek, Josef Štummer, Marek Ladra , Stanley Franko a Roman Lupoměský) nám k titulu pomohli mladí prváci (Karel Pečenka, Matěj Šimon, Marek Jakeš a Tomáš Štummer). Vyhráli jsme všechny!!! zápasy, vstřelili 10 gólů a nedostali ani jeden. No a tak jsme k vítězství v podzimním Poháru Josefa Masopusta přidali i halový titul. Takže vlastně „double“! 

Výsledková listina:

  1. Euroškola Česká Lípa 
  2. Střední odborná škola a střední odborné učiliště Česká Lípa, 28. října "A"
  3. Střední odborná škola a střední odborné učiliště Česká Lípa, Lužická
  4. Střední průmyslová škola Česká Lípa
  5. Střední odborná škola a střední odborné učiliště Česká Lípa, 28. října "B"
  6. Soukromá podnikatelská střední škola Česká Lípa
  7. Gymnázium Česká Lípa
  8. Vyšší odborná škola sklářská a střední škola Nový Bor
  9. Obchodní akademie Česká Lípa

A tady se podívejte na ty, kteří přiložili nohu k dílu.

Úspěchy ve školním roce 2013/2014

Evropský parlament organizuje každoročně soutěž nazvanou EUROSCOLA. Zadáním ve 2. kole v roce 2013 bylo vytvoření nejlepšího plakátu, který bude ilustrovat vliv Evropské unie a Evropského parlamentu na naši společnost. Tento plakát měl vyjádřit, jak může každý občan Evropské unie svou účastí v evropských volbách ovlivnit její směřování.

Hlavní cenu v soutěži EUROSCOLA ČR za rok 2013, kterou je finanční příspěvek na společnou exkurzi do štrasburského parlamentu pro 24 studentů a 2 učitele, získal student 2. ročníku profilace INFORMATIKA A REKLAMA Ondřej Spilka.

Blahopřejeme a těšíme se na konec ledna 2014, kdy se vydáme do Štrasburku!

 

Odborné stáže

Ani studenti Euroškoly neváhají opustit své „mamahotely“ a odjíždějí do různých částí Evropy (Katalánsko, Braniborsko, Bavorsko), aby zde rozvíjeli jazykové a odborné kompetence, učili se samostatnosti, pracovali v týmu. Právem tedy na závěr stáží přebírají Europass-mobility zároveň s hodnocením zařízení, ve kterých působili. Oba dokumenty jsou cenným přírůstkem do jejich portfolií.

Tímto slavnostním aktem však mobilita nemusí skončit. Když národní centrum Europass vyhlásilo soutěž pro středoškoláky, neváhala jedna z účastnic – Nikola Rálišová – ani chvilku a zapojila se do  europassové soutěže, jejíž podmínkou bylo přispět článkem, ve kterém shrne, jak si užila odbornou stáž, kterou jí Euroškola umožnila. Článek vložila na facebookový profil, přiložila fotografie a už jen čekala, jaké ohlasy v podobě „lajků“ bude její příspěvek mít.

Do soutěže se zapojilo 7 škol z celé republikyEuroškola skončila na 1. místě a podařilo se jí to s přehledem! Příspěvek Nikoly vyhrál o celých 54 „lajků“ nad školou, která se umístila na 2. místě.

 

Bobřík informatiky

Samozřejmostí je i každoroční účast našich "ajťáků" v soutěži Bobřík informatiky. Letos se jí účastnilo celkem 34 454 žáků ze 373 škol v ČR. Ze všech soutěžících na naší škole získal nejvíc bodů Jan Kučera před Radkem Chynou a Karolínou Dzbikowiczovou.

 

Olympijský den s naší účastí

Olympijský den v Praze Tróji byl 20. června v 9.00 hodin slavnostně zahájen hlavním organizátorem Mgr. Radimem Jendřejasem. Mezi přítomnými se objevili i členové olympijského výboru. Dozajista největší osobností z nich byl olympijský medailista a mistr světa Imrich Bugár, který tentokrát neházel diskem, ale věnoval se olympijskému běhu v roli spoluorganizátora. 

Společně se žáky škol na Praze 7, kterých bylo téměř 200, jsme byli pozvaní i my z České Lípy. Studenti si kromě běhu mohli zkusit střelbu ze vzduchovky, sjíždění divoké vody na raftu, horolezení a další disciplíny. Navíc jsme s napětím sledovali i umění olympijských medailistů a mistrů světa ve slalomu na divoké voděJaroslava Volfa, Ondřeje Štěpánka a Stanislava Ježka, kteří zde trénovali na Londýn. 

Děkujeme organizátorům za pozvání na skvěle připravenou akci. Na shledanou zase za rok.

 

Počítače pomáhají

Naše škola byla od října 2011 do května 2012 zapojena do celostátní soutěže, kterou pořádal Czech National Team o.s. za podpory MŠMT. Klání bylo založeno na distribuovaných výpočtech, kdy jednotlivé školy (základní, střední i vysoké) vytvořily týmy a členové těchto školních týmů počítali různé projekty prostřednictvím počítačů, na kterých musí být nainstalovaný a spuštěný klient BOINC (Berkeley Open Infrastructure Network Computing; open source platforma vyvinutá na Berkeley University of California).

Distribuované výpočty se zabývají zpracováváním obrovského množství vědeckých dat neziskových organizací (univerzit, národních výzkumných organizací, studentů, humanitárních organizací, …) a tím poskytují pomoc v jejich výzkumu. Pro tyto výpočty se využívá pouze zbytkový výkon milionů počítačů na světě, které dávají dohromady několikanásobně větší výkon, než mají i ty nejvýkonnější superpočítače světa.

A jak jsme v tomto boji dopadli? Naše škola se umístila celkově na 7. místě z  96 škol z celé ČR. Všem, kteří se prostřednictvím svých počítačů zapojili do této soutěže a podpořili nejen naši školu, ale hlavně vědecké výzkumy na celém světě děkujeme.

S koncem soutěže pochopitelně nekončí projekty. Chcete-li tedy pomoci vědcům na celém světě, stačí si vybrat některý z projektů, které se v současné době počítají. Vybírat můžete na stránkách http://projekty.czechnationalteam.cz/, kde najdete přehled aktivit rozdělených do několika kategorií.

A nezapomeňte –  i váš počítač může pomoci vědcům!

 

15. ročník soutěže Eurorebus bilancuje

Konečně!

Připomeňme si, že Eurorebus je tradiční vědomostní soutěž. Probíhá na Internetu po dobu celého školního roku. Soutěží se ve znalostech ze zeměpisu, dějepisu, přírodopisu, ale zastoupeny jsou i společenskovědní obory. Předpokladem úspěšného soutěžícího je „otevřená hlava“ pro široké souvislosti těchto oborů lidské činnosti. Proto jsou v této soutěži úspěšní především studenti gymnázií.

Organizátoři nebrali ohled na prázdniny ani na svátky a nenechali soutěžící vydechnout. Nejtěžší bylo udržet se v tempu, nenechat se odradit vysokou obtížností požadovaných znalostí.

Dnes je konečně soutěž uzavřená. Na rozdíl od průběžného pořadí jednotlivců i tříd bylo pořadí škol až do konce soutěže tajné. Netušili jsme v jak velkém soutěžním poli se pohybujeme. O to více nás zveřejnění výsledků potěšilo.

Konečně jsme otřeli zpocená čela a vklíněni mezi gymnázia oslavujeme.

V součtu body všech studentů vynesly Euroškolu Česká Lípa na 14. místo z celkového počtu 200 škol.

Nejlépe ze všech soutěžících ve škole uspěla Aneta Bartošová z P2A. Odvedla velký kus samostatné práce. První místo v soutěži spolužáků se ziskem 17 197 bodů je opravdu zasloužené.

Všichni gratulujeme! 

 

Europoslancem na zkoušku

aneb JAK JSME SI UŽILI NAŠI VÝHRU.

duben 2010

Dne 27. dubna 2010 nastoupili vybraní studenti tříd P2A a P3A do autobusu a byli připraveni vyrazit - směr Francie. Ale čím jsme si tento výlet do Štrasburku vlastně zasloužili? Shrneme si to tedy celé od začátku.

Říká vám něco program zvaný Euroscola? Je to program Evropského parlamentu, který každý rok umožňuje mladým studentům ze všech členských zemí Evropy seznámit se s činností a úlohou Evropského parlamentu a zkusit si zasednout jako europoslanci v jednacím sále této instituce. Podmínkou účasti je správné zodpovězení 15 soutěžních otázek a pak už jen čekat, jestli ten výherní los nebude právě váš. A ono se to tentokrát podařilo!

Kateřina Knížková z P2A vyhrála tento poukaz pro 24 spolužáků z Euroškoly. Organizátorem celého zájezdu byla paní učitelka Blanka Lukášková, která se s námi trpělivě připravovala na návštěvu parlamentu. Naším úkolem bylo vypracovat 5 ekonomických témat, týkajících se současných problémů Evropy, a to v anglickém jazyce. Důležitá a náročná byla také příprava proslovu, který měl reprezentovat naši Českou republiku.

V úterý 27. dubna jsme byli připraveni k dvanáctihodinové cestě. Po překročení hranic jsme byli označeni za europoslance a europoslankyně, na což jsme byli právem hrdi. Naší první zahraniční zastávkou byla odpočinková procházka po centru německého městečka Amberg, kde jsme se mohli nadýchat čerstvého vzduchu a protáhnout rozlámaná těla z autobusu. První noc jsme strávili v malebném lázeňském městečku Baden-Baden na mládežnické ubytovně. Byli jsme všichni velmi překvapeni čistými a velmi moderně a útulně vybavenými pokoji. Po namáhavé cestě jsme byli vděčni za čisté povlečení, teplou vodu a měkké postele, v nichž jsme přes noc nabrali síly na následující náročný den.

28. dubna nás čekala celodenní prohlídka města Štrasburk, které nebylo od našeho Baden-Badenu daleko. Sbalili jsme si všechna zavazadla a vyrazilo se. Centrum Štrasburku nás uchvátilo, a nejvíc ze všeho se nám líbila obrovská katedrála Notre-Dame, vybudovaná v románském a gotickém slohu. Naši prohlídku nám zpříjemnila i osvěžující projížďka lodí po řece Ill. Mohli jsme si cestou prohlížet a fotografovat starodávné domy, říční kanály, parky a velmi krásné novodobé stavby, které na nás velmi zapůsobily. I centrum města bylo nádherné a během rozchodu jsme si mohli projít náměstí Kléber, kudy vedla hlavní třída se spoustou obchodů, kavárniček a obchodních domů. Počasí nám přálo, slunce svítilo, a tak se našel čas i na ,,opalovačku“ přímo pod katedrálou. Cestou k autobusu jsme sice těžko hledali zpáteční cestu na místo určení, ale nakonec jsme přesto našli tu správnou k našemu autobusu, kde na nás netrpělivě čekali naši skvělí řidiči, které jsme na těch pár dní pojmenovali Karel a Karel. Ti nás spolehlivě dovezli kousek za Štrasburk, do luxusního čtyřhvězdičkového hotelu, kde jsme mohli relaxovat po namáhavém dni.

Nejdůležitějším dnem byl pro nás ovšem čtvrtek 29. dubna, kdy jsme v 8:00 hodin stáli před obrovským komplexem Evropského parlamentu. Prošli jsme bezpečnostní kontrolou do místností, kde pro nás bylo připravené občerstvení. V naší místnosti seděli studenti z Bulharska, Itálie, Estonska, Německa a Anglie. Po dobré svačince nás konečně odvedli do obrovského jednacího sálu, z kterého jsme byli unešeni! Seděli jsme v pohodlných kožených křeslech, před sebou jsme měli obrovskou obrazovku, na které bylo vždy napsáno ekonomické téma, o kterém se právě jednalo. Nesměl chybět ani mikrofon a sluchátka, v nichž jsme mohli slyšet překlad projevů v anglickém, francouzském, německém a ruském jazyce. Úvodním proslovem, ve kterém postupně prezentovaly svoji vlast všechny zúčastněné školy, to všechno začalo. Naším ,,speakerem“ byla Bára Romančinová ze třídy P3A, které jsme drželi všichni palce a obdivovali na ní její statečnost. Mluvit v anglickém jazyce před sedmi sty lidmi není žádná legrace. Po proslovech následovala diskuze o současných ekonomických problémech sjednocené Evropy.

Po obědě pro nás byla připravená velmi zábavná hra. Asistenti nám rozdali papíry s třiceti otázkami, přičemž každá otázka byla psaná jiným jazykem, jednalo se o řeč jednotlivých států Evropské unie. My jsme si měli najít a utvořit jednotlivá soutěžní družstva, která se musela skládat ze 4 členů různých národností. Bylo to velmi zábavné. Po zbytek dne jsme se pak rozdělili do menších jednacích sálů, kde se diskutovalo na předem určená ekonomická témata. Když se náš celý den v parlamentu blížil ke konci, vyhlásily se výsledky soutěže. Závěrečný ceremoniál doprovázela evropská hymna ,,Óda na radost“, při které nesli všichni mluvčí vlajku své země.

Byl to nesmírně poučný, krásný, ale také velmi namáhavý výlet, za jehož realizaci vděčíme především paní učitelce Lukáškové, která celou akci pečlivě připravila, dále pak paní učitelce Liškové a panu učiteli Skokovi, kteří byli naším skvělým a trpělivým dozorem!

 

Mezinárodní veletrh studentských firem v Praze – březen 2008

Vážení čtenáři, věřím, že jste si už se jménem naší studentské fiktivní firmy EuroFIF, s. r. o. spojili jen úspěch. Most, Hradec Králové – samá vítězství. Do 14. března 2008 však chyběl ten nejdůležitější úspěch pro prezentaci fiktivních firem v ČR a to úspěch v soutěžním klání na Mezinárodním veletrhu studentských firem v Praze. Letošní 14. ročník proběhl ve dnech 12. až 14. března, tedy v době jarních prázdnin.

Jistě si teď s námi říkáte: „To je ale smůla!“ A máte pravdu. Prázdniny jsou v životě studenta velice „důležité“ dny. Nápadů na využití volného času je nepočítaně! Studenti naší registrované fiktivní firmy však nezaváhali. Vyrazili do Prahy v hojném počtu a s elánem. Do České Lípy se vrátili slavně, se zlatým pohárem za NEJLEPŠÍ PREZENTACI. Vyhráli v kategorii Nejlepší prezentace - česká firma, tedy v konkurenci 95 firem z celé ČR!

Za tímto obrovským úspěchem se skrývá tvrdá práce při přípravě veletrhu a zejména pak vysoké nasazení v době jeho konání. Podařilo se vystoupat až k vrcholu a za tuto možnost fiktivní firma vděčí zejména paní ředitelce školy Mgr. Kuncové. Její trvalá důvěra a finanční podpora je úrodnou půdou pro uskutečnění všech možných i mírně nemožných představ studentů. Poděkování patří i učitelům, kteří po celou dobu přípravy na veletrh pomáhali, externím spolupracovníkům z jiných tříd za dobrou práci a nápady. Děkujeme všem našim příznivcům, kteří fiktivní firmě během školního roku fandili. Přijďte se i vy na náš pohár do školy podívat a potěšte se z úspěchu našich studentů.