K policii nebo k hasičům?

8.5. 2017

Policejní vyjednavač či psycholog mezi středoškoláky nezavítá často, proto jsme velmi ocenili, že žáky 4. ročníku oboru Bezpečnostní služby navštívily kpt. Mgr. Jana Blažková
a Mgr. Petra Svatoňová, policejní psycholožky Policie ČR Libereckého kraje. Jejich úkolem není jen zadávat uchazečům psychotesty, které následně vyhodnocují, ale jejich pracovní náplň je velmi různorodá. Sahá od příjímacích testů, přes psychologickou péči určenou policistům, až ke krizové intervenci pro oběti trestných činů, případně pozůstalé. Žáci Euroškoly měli to štěstí a mohli si vyzkoušet ukázky některých starších psychologických testů a dotazníků „na vlastní kůži.“ Mnozí z nich určitě získané poznatky využijí při přijímacím řízení a to nejen k policii.

Co vlastně práce policejního psychologa obnáší?

Provádí psychologická vyšetření uchazečů, kteří se chtějí stát policisty, přezkoumává způsobilost již sloužících policistů, zabývá se atmosférou na pracovišti. Dále pomáhá řešit krizové životní situace svých kolegů policistů, jejich rodinné a pracovní problémy. Avšak hlavní pracovní náplní je podpora policejních činností a samozřejmě také pomoc obětem trestných činů. Práce policejní psycholožky je psychicky velmi náročná, Mgr. Blažková a její kolegyně jsou často požádány, aby jely k případu společně s policisty. Mezi jejich úkoly patří i oznamování úmrtí příbuzným a následná pomoc při překonání takové události.

Mnozí z našich bezpečáků si práci u policie nebo u hasičů vybrali a budou chtít zvládnout všechna úskalí nejen přijímacích testů.

Uvidíme:-D