Mezinárodní projekt Erasmus+ přinesl zkušenosti i nám, Euroškolákům

19.9. 2016

První zářijový týden hostila Česká Lípa téměř padesát mladých lidí ze šesti evropských zemí: Arménie, České republiky, Gruzie, Itálie, Litvy, Polska a Ruska, kteří se zabývali tématem aktivního občanství a vlastního aktivního zapojení do života nejen ve svých městech a zemích, ale i na mezinárodní úrovni. Projekt připravila a realizovala společně s českými i zahraničními dobrovolníky Gabriela Medwell a Lucie Novotná z Dobrovolnického centra Farní charity Česká Lípa a Pavel Žáček.

Jednou z mnoha praktických aktivit byla tzv. outdoor game s názvem Mapping the Community Needs, do které se zapojilo téměř třicet Euroškoláků.

Jak celá hra probíhala?

Přes sedmdesát mladých lidí ve věku 17 – 23 let se rozdělilo na menší multikulturní skupiny a vydalo se mapovat naše město. A na co se zaměřovali? Na možnosti, kde a jak by bylo možné cokoliv zlepšit, upravit, obohatit pro lepší žití dětí, rodin s dětmi, mládež, sportovce, seniory a mnohé další. Každá skupina se vydala do jiné části města a společně diskutovali, pochopitelně v dnes univerzálním společném jazyce – angličtině, nad daným zadáním.

Co z daného mapování vzniklo?

Ve druhé části hry se všichni sešli v českolipské restauraci Tankovka na Slovance, kde na skupiny čekaly flipové papíry, fixy, lepidla, nůžky a další potřeby. S těmi pak společně vytvářeli „mapy“. A opět spousta diskuze, také drobného dohadování J stížností na chybějící kreativitu, ale také smích a zábava. Na flipech se objevily nejen velice zajímavě ztvárněné nápady, ale také rozličné předměty, které účastníci cestou nasbírali a použili při výrobě té své „mapy“.

A jak bylo s mapami naloženo?

Každá skupina představila svou mapu ostatním účastníkům a následně se hlasovalo o nejzdařilejším a nejoriginálnějším řešení proměny navštívené lokality. Hlasovacím „lístkem“ byla čokoládová tyčinka Mars J. Vítězná skupina jich nasbírala 21!

Dojmy studentů?

Pro některé zajímavá zkušenost praktického procvičení si angličtiny, pro jiné seznámení se s vrstevníky z jiných zemí, pro některé výzva a pro některé zjištění, že taková aktivita nebyla „to pravé“ pro ně. I k tomu slouží projekty programu Erasmus+. Zjistit, co mě baví a co ne. J

Za účast studentů jsme velmi rádi a mapy máme schované. Pro inspiraci, pro budoucí možnosti, třeba i pro představitele našeho města či zájemce a nadšence zapálené pro dobro komunity.

Vědět, jak vidí naše město studenti Euroškoly a zahraniční mládež, bylo pro nás opravdu inspirující!

Gabriela Medwell

Mezinárodní projekt Erasmus+ přinesl zkušenosti i nám, Euroškolákům