Informace, o kterých se naši „bezpečáci“ učí v předmětu kriminalistika, mohli porovnat s ukázkami práce kriminalistických techniků na Službě kriminální policie a vyšetřování – I. oddělení obecné kriminality. Na chvíli se stali součástí pracovního týmu a mohli sledovat pracovní nasazení těch, kteří v nepřetržitém provozu zabezpečují plnění bezodkladných policejních úkolů v mimořádných situacích. Přesvědčili se, že se mnohdy jedná o mravenčí práci tolik odlišnou od činností, které známe z populárních detektivních seriálů. Dozvěděli se spoustu zajímavých a přínosných informací z oboru, který studují a kterému se svém profesním životě budou někteří věnovat. Zjistili, že snímání stop, jejich analýza a vyhodnocování je nedílnou a jednou z nejpodstatnějších činností při řešení trestných činů a může být rozhodujícím faktorem, který povede k vyřešení případu.
Mohli si vyzkoušet, jak se asi cítí obviněný při rekognici a jak je tento úkon v případu řešení trestného činu důležitý. Víte, co slovo „rekognice“ znamená? Malá nápověda: „…poznávaná osoba se ukáže svědkovi mezi nejméně třemi figuranty, kteří typově odpovídají pachateli.“
Teorie z vyučovacích hodin získala reálnou podobu. To byl náš cíl, který byl na 100 % splněn!
A co o akci napsali bezpečáci?
Na exkurzi u policie v Liberci jsme si mohli zkusit, jaký pocit má podezřelý a čím vším prochází. Kriminalistický technik z 1. oddělení ho vyfotí a odebere mu otisky prstů. Nahlédli jsme do výbavy jednoho z techniků a vyzkoušeli si odebírání otisků prstů a snímání trasologických stop.
Na Integrovaném operačním středisku Krajského ředitelství policie Libereckého kraje nás seznámili s celým chodem pracoviště. Vyslechli jsme však také kuriózní telefonáty, u kterých jsme se opravdu pobavili, když žena oznamovala, že: „Na cestě leží kočička s čumáčkem jako ovečka a s pěkným kožíškem.“ V provozu jsme se seznámili s technikou a naživo si poslechli „tísňové“ volání.
Majda a David