Cesta skla v česko-polském příhraničí

Studium oboru cestovní ruch obnáší i účast na projektech, které se dotýkají našeho kulturního dědictví a tradic. A náš region, proslulý výrobou, zušlechťováním a prodejem skleněných výrobků, si jistě zaslouží pozornost. S potěšením jsme přijali – od Bc. Petry Matěchové, DiS, vedoucí turistického informačního centra Nový Bor – pozvání na zahajovací konferenci k projektu Cesta skla v česko-polském příhraničí.

Po slavnostním zahájení starostou města Mgr. Jaromírem Dvořákem jsme zhlédli zajímavé prezentace z muzeí a hutí, které představily aktivity a cíle k podpoře aktivní a zážitkové turistiky s využitím potenciálu sklářské výroby. Na projekčním plátně jsme obdivovali např. skleněné šaty Blanky Matragi, jež lákají návštěvníky ve Sklářském muzeu Nový Bor, sbírky bižuterie a vánočních ozdob Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, práci polských sklářů z dílny Huta Julia Piechowice s křišťálovým sklem nebo návrh rekonstrukce kulturní památky, roubeného domu čp. 106 v Novém Boru, který byl postaven již roku 1768.

A do jakých aktivit budeme v budoucnu zapojeni? Necháme se překvapit, jelikož možností je mnoho – od animačních programů v muzeích, virtuálních panoramatických prohlídek nejzajímavějších lokalit, workshopů, tradičních sklářských technik v „Laboratoři skla“ nebo exkurzí do muzeí a skláren.

Líbí se nám myšlenka cesty skla, krásný nápad propojení hry a turistiky. Myslíme, že je to další možnost, jak strávit hezky čas s našimi blízkými. Jsme rády, že jsme byly součástí seznámení s projektem. Moc nás zajímá, jaké budou další kroky a konečný výsledek.
– Saša & Karolína

Při příchodu do Navrátilova sálu na nás dýchla krása 19. století skrze Navrátilovu výmalbu. Dozvěděli jsme se spoustu nových informací o historii skla z úst českých či polských zástupců projektu. Byla to pro nás příjemná zkušenost. Myslím, že za všechny můžu říct, že se těšíme na další spolupráci.
– Dominika

Velmi se nám líbila kombinace dvou jazyků. Je to originální a nápaditý projekt, který spojuje Česko s Polskem. Líbil se nám přístup všech organizátorů i bohaté pohoštění.
– Alina & Denisa

Nejvíce nás zaujala prezentace o sklářském muzeu v Novém Boru. Líbil se nám nápad tzv. „Vandrovní knížky”, kam by si lidé mohli zapisovat zážitky z cest, a to nejen po muzeích. Nádherné byly fotografie skleněných výrobků studentů sklářských škol.
– Káťa & Verča

Nejvíce jsem obdivovala simultánní tlumočení z polského do českého jazyka a sortiment lahůdek, které pro hosty připravili pořadatelé.
– Terka

Konference byla velmi poučná a stejně jako akce IGS nám přiblížila hutě v okolí. Také jsme si, na rozdíl od našich praxí, vyměnili pozice a ochutnali jsme v roli hostů dobroty z bufetových stolů. Doufám, že budeme mít možnost různé sklárny, i ty polské, poznat blíž.
– Maru

Cesta skla v česko-polském příhraničí
Cesta skla v česko-polském příhraničí
Cesta skla v česko-polském příhraničí
Cesta skla v česko-polském příhraničí
Cesta skla v česko-polském příhraničí
Cesta skla v česko-polském příhraničí
Cesta skla v česko-polském příhraničí
Cesta skla v česko-polském příhraničí
Cesta skla v česko-polském příhraničí
Cesta skla v česko-polském příhraničí