K Policii ČR? Proč říkáme: „ANO!“

23.3. 2016

Policejní vyjednávač či psycholog mezi středoškoláky nezavítá často, proto jsme velmi ocenili, že nás navštívila kpt. Mgr. Jana Blažková, policejní psycholožka Krajského ředitelství policie Libereckého kraje. Jejím úkolem není jen zadávat uchazečům psychotesty, které následně vyhodnocuje, její pracovní náplň je velmi různorodá, sahá od krizové intervence, přes psychologickou péči a podporu až k přijímacím testům. My jsme měli to štěstí a mohli si vyzkoušet „výtah“ z těchto psychotestů. Bylo to velice zajímavé a na konci i dost vtipné, jelikož jsme si udělali profil našich vlastností – dozvěděli jsme se, jak jsme na tom například se svou agresivitou nebo depresí. 😀

Co vlastně práce psychologa obnáší?

Mgr. Blažková provádí psychologická vyšetření uchazečů, kteří se chtějí stát policisty, přezkoumává způsobilost již sloužících policistů, zabývá se atmosférou na pracovišti. Dále pomáhá řešit krizové životní situace svých kolegů policistů, jejich rodinné a pracovní problémy. Avšak její hlavní pracovní náplní je podpora policejních činností a samozřejmě také pomoc obětem trestných činů. Práce policejní psycholožky je psychicky velmi náročná, protože je často požádána, aby jela k případu společně s policisty. Mezi její „úkoly“ patří i oznamování úmrtí příbuzným a následná pomoc při překonání takové události. Vyprávěla nám o nepříjemných zážitcích, například o případu, kdy mladá matka na Českolipsku brutálně zavraždila svou čtyřletou dcerku, a pak se pokusila sama zabít. Po pravdě řečeno u některých příběhů jsem zadržovala dech a potlačovala slzy. Ty události byly skutečné, opravdu se staly, nešlo o žádné převyprávění filmu!

Velice paní Blažkovou obdivuji, protože potýkat se s tak těžkými příběhy lidí, kteří o někoho blízkého přišli, většinou šíleným způsobem, je prostě strašně náročné a frustrující!

Přesto si mnozí z nás práci u policie nebo u hasičů vybrali a budou chtít zvládnout všechna úskalí nejen přijímacích testů.

Uvidíme 😀

Eliška Urbanová, P4B