Práce u policie v praxi

26.9. 2019

O náročném policejním výcviku, kterým prošli naši studenti, napsal českolipský deník.

Práce u policie v praxi. Studenti prošli u Máchova jezera náročným výcvikem

Střelba ostrými, zadržení nebezpečného pachatele, pátrání po osobě v obtížném terénu. Dvacítka studentů si na vlastní kůži vyzkoušela práci policistů na prvním náborovém kempu ve Starých Splavech, který pro letošní maturanty připravilo Krajské ředitelství policie Libereckého kraje

12 fotografií v galerii ›

Studenti si pod dohledem lektorů vyzkoušeli svou fyzickou i psychickou připravenost. | Foto: Deník / Petra Hámová

Pod dohledem lektorů si případní uchazeči o práci v policejním sboru otestovali svou fyzickou i psychickou připravenost.

O žádnou selanku během třídenního kempu rozhodně nešlo. „Fyzickou zátěž jsme zvládali v pohodě, náročnější byl boj s psychikou. Neměli jsme ani vteřinu volného času,“ říkají Ondra a Jirka, studenti oboru Bezpečnostní služby z českolipské Euroškoly.

Zadané úkoly plnili ve dne i v noci. Ve skupině se zavázanýma očima museli přenést vodou kládu nebo poskládat za 20 vteřin zápalky do krabičky. „Samozřejmě tou méně šikovnou rukou a hlavičkami nahoru. To naší duševní odolnost zatraceně prověřilo. Při všech činnostech nás sledovala policejní psycholožka. Na závěr jsme byli vyhodnoceni jako vhodní adepti na práci u ozbrojených složek a získali jsme osvědčení, což nás potěšilo,“ dodávají.

Kemp neprobíhal jen ve Starých Splavech, účastníci zamířili i na střelnici v Břehyni nebo do výcvikového střediska Janov. Jako zpestření náročného výcviku měli studenti možnost vyzkoušet si také řízení policejního člunu na Máchově jezeře.

Na kemp zamířilo 16 chlapců a pětice dívek ze škol, které vyučují například bezpečnostně právní činnosti či bezpečnostní služby. Kromě Euroškoly se zapojili studenti Střední lesnické a Střední odborné školy ve Šluknově, ale také ze Střední školy v Kateřinkách. Krajská policie s vybranými institucemi spolupracuje druhým rokem a daří se jí mezi studenty nacházet nové posily do svých řad.

„Už bezmála dvě desítky studentů z těchto škol projevily zájem o práci u policie. K dnešnímu dni jich do služebního poměru nastoupilo pět a zbylá část aspirantů o práci u policie prochází přijímacím řízením,“ podotýká mluvčí liberecké policie Vojtěch Robovský.

Pro studenty, kteří projevili zájem o práci u Policie ČR, připravilo krajské ředitelství už několik akcí. Kromě povinných praxí na jednotlivých odborech se mohli účastnit i výcviků pořádkové jednotky, například na stadionu fotbalového klubu v Jablonci nad Nisou. „Spolupráce si velmi vážíme. Důkazem toho, že praxe mají smysl, je i šest loňských absolventů, kteří se do policejních řad přihlásili. Podobně spolupracujeme také s městskou policií a hasičských záchranným sborem,“ doplňuje ředitelka českolipské Euroškoly Petra Kašparová.

Autor: Petra Hámová