Projekt Berlin – Praha ve finále

22.3. 2016

PONDĚLÍ
18 studentů z Euro Akademie Berlin společně s lektorem Matthewem a jeho kolegyní dorazilo do Prahy.

ÚTERÝ
Dopoledne trávíme ve škole. My, Češi, máme připravené prezentace o České republice, Praze či České Lípě a jejím okolí. Učíme naše německé parťáky základní seznamovací fráze včetně výslovnosti. Po obědě se přesouváme na Pražský hrad. S průvodcem procházíme Starý královský palác, katedrálu sv. Víta a Zlatou uličku, zde si také prohlédneme dům, kde žil krátce spisovatelFranz Kafka. Následuje procházka na Petřín a výstup na rozhlednu. Počasí nás vypeče, proto přesouváme závěrečnou část programu na další den. Odjíždíme s našimi pražskými kámoškami k nim domů, kde jsme také ubytované.

STŘEDA
Na velvyslanectví SRN se dozvídáme o historii budovy a funkci, kterou ambasáda má. Následuje film o událostech z léta 1989, kdy na malém prostoru velvyslanectví přebývalo několik tisíc občanů tehdejší Německé demokratické republiky, kteří se chtěli dostat do SRN.
Při následné procházce Prahou jsme v roli průvodců a seznamujeme naše německé kamarády s Pražským Jezulátkem, Malostranským a Staroměstským náměstím, Královskou cestou, Náměstím republiky a Václavským náměstím.
Odpoledne máme na programu prohlídku pražských synagog s průvodcem a také volno na nákupy. Výborně povečeříme v restauraci Sedm konšelů a pak vyrážíme do divadla. Netušíme, že nás čeká jeden z nejsilnějších pražských zážitků, a tím je představení Faust v Černém divadle v Rytířské. Fantastický kulturní zážitek.

ČTVRTEK
Poznáváme Troju, zavítáme do Botanické zahrady, kde ve skleníku Fata Morgana probíhá výstava orchidejí. Nádhera! Odpoledne nás ve škole čeká diskuse a vyhodnocení aktivit celého týdne.
Pro pražské studenty a jejich maminky je čtvrtek ve znamení pečení a vaření, připravují totiž pohoštění na závěrečný rozlučkový večer. Ten se nese – při prohlížení fotografií – ve znamení vzpomínání na společné chvíle v Berlíně i Praze, nechybí německá i česká hudba a samozřejmě spousta dobrot. Pro nás, Českou Lípu, je čtvrtek den loučení. Emotivní chvilka.

Dny v Praze utekly jako voda. Co nám přinesly? Nová slovíčka, bližší poznání našeho hlavního města, ale také nové kamarády a spoustu nezapomenutelných zážitků. Třeba se zase za rok uvidíme. 🙂

„Pobyt v Berlíně a v Praze se nám moc líbil. Všechny jsme si oblíbily amerického lektora Matthewa, byl přátelský a snažil se s námi neustále navazovat kontakt.
V Berlíně se nám líbil Reichstag, v Praze Pražský hrad a návštěva divadla! Samozřejmě jsme byly rády za čtvrteční „osobní volno“.
I když jsme se nejdřív bály ubytování v Praze, zjistily jsme, že naše obavy byly zbytečné. Holky, u kterých jsme bydlely, byly vstřícné a milé stejně jako jejich rodiny. Touto cestou jim moc děkujeme :-).
Chtěly bychom také poděkovat paní ředitelce Čížkové za celý program, který jsme si skvěle užily.“
Nikča, Míša, Aďa, Sára

Projekt Berlin - Praha ve finále