Projekt Berlin – Praha

3.3. 2016

Díky projektu Berlin – Praha jsme poznali město, kam jezdil za svou snoubenkou Franz Kafka, kde své „berlínské“ období prožil Iggy Pop, David Bowie nebo Nick Cave. Město na první pohled drsné, ale netrvá dlouho a omotá si vás kolem prstu.

Pondělí 22. 2. 2016
Berlin Hauptbahnhof – vítá nás Američan Matthew Ferguson, učitel z berlínské školy, a doprovází nás do Jugendherberge (ubytovna pro mladé). Dlouho se tu nezdržíme, vyrážíme prozkoumat okolí. První budovou je Reichstag, sídlo kancléřky. V dálce se tyčí Siegessäule (Vítězný sloup) a nepřehlédnutelná je Braniborská brána. Vše pečlivě dokumentujeme. Ulicí Unter den Linden přicházíme k nádraží, kde je památník dětí, které se nevrátily z koncentračních táborů. A jen kousek odtud je Palác Slz, místo, kde se setkávaly rodiny z rozděleného Berlína. V 19:00 hodin nás čeká večeře. Máme také hesla na wifi, takže pro dnešek spokojenost.

Úterý 23. 2. 2016
Matthew nás vyzvedává a odjíždíme směr Alexanderplatz, míjíme Fernsehturm. Vzhledem k tomu, že se počasí hodně vylepšilo, rozhodli jsme se, že změníme program a prohlédneme si Berlín z výšky. Po dvou bezpečnostních kontrolách nás výtahy vyvezly nahoru na věž a památky jsme tu měli jako na dlani

Metrem jedeme do EuroAkademie, kde už na nás čekají němečtí studenti. Trénujeme němčinu, pomáháme si i angličtinou. Bylo milé, že nás přišel pozdravit ředitel pan Kuhnert i manažer berlínských škol ESO pan Daske.

Pak pro nás studenti připravili oběd. Jelikož jsou opravdu mezinárodní třída, mohli jsme ochutnat i mezinárodní jídla. Řecko, Švédsko, Ázerbájdžán, největší úspěch měly čokoládové kuličky :-).

S německými studenty jsme po obědě jeli do centra, kde jsme navštívili zbytky Kaiser Wilhelm Gedächtniskirche, Kurfürstendamm a KaDeWe.

Večer nás Matthew bere do pizzerie, kde večeříme i s německými studenty.

Středa 24. 2. 2016
Dnes jsme měli sraz s Matthewem a německými studenty před budovou Reichstagu. Po důkladné bezpečnostní kontrole jsme dostali audioprůvodce a mohli vystoupat do skleněné kupole. Audioprůvodce nás upozorňoval na zajímavosti a památky,

Od Reichstagu jsme prošli kolem Braniborské brány k nedalekému Památníku holocaustu a dále k Checkpoint Charlie. To je bývalý hraniční přechod mezi americkým a sovětským sektorem. Po roce 1989 byl sice rozebrán, ale v roce 2000 jej postavili znovu, včetně ukázky Berlínské zdi. Turisticky atraktivní místo.

Pokračujeme kolem Berlínské zdi – originál – jsme mohli vidět cestou na Potsdamer Platz, dnes je program bohatý, tak volíme autobus a jedeme do centra, kde si prohlédneme Berliner Dom, míjíme památník Marxe a Engelse, zastavujeme se před Rotem Rathaus (Červenou radnicí) a míříme k nejstaršímu berlínskému kostelu Nikolaikirche. Zbývá i krátký čas na nákupy.

V 19 hodin nás čeká společná večeře v bavorské restauraci s německými studenty, německou muzikou, německými jídly (pečené či vařené kolínko, špecle…).

Dnešek byl velmi náročný. Hodně jsme chodili, ale spoustu jsme toho viděli.

Čtvrtek 25. 2. 2016
Dnešní dopoledne trávíme ve škole. Pracujeme ve skupinách a diskutujeme nad rozdíly mezi Čechy a Němci, nad tím, co máme společné, jak různé jsou naše školské systémy a také co se nám v Berlíně nejvíc líbilo. Na plné čáře vyhrála televizní věž :-).

A aby byl berlínský program kompletní, rozhodli jsme se pro návštěvu Pergamonského muzea, kde jsou nejstarší památky Babylonské říše např. Ištařina brána či islámské umění.

A odpoledne konečně Primark!!!

Pátek 26. 2. 2016
Poslední den. Matthew se přišel rozloučit, přinesl nám na cestu sladkosti a vitamíny :-). Ač původem z Ohia, provedl nás Berlínem možná lépe!!! než kdokoli z místních.

Pobyt se nám líbil, viděli jsme prakticky všechno, o čem se učíme. Bohužel nám úplně nepřálo počasí, z téměř jarních Čech jsme přijeli do deště a mokra. Zažili jsme sněhovou přeháňku, vítr, kroupy, sluníčko a dokonce i bouřku. Ale i tak jsme si to užili a všichni se těšíme na březnový týden v Praze.

Projekt Berlin - Praha